Ударні інструменти

Та почуй слова зірчаті
У отвіт, у одвічання,
Що мов гусла яровчаті
Ще й російського звучання;
Так почуй, як ми рубали
Ворогів на їх ричання!
Славу грали на цимбали
Білоруського звучання.
Так почуй же нашу мову,
Мову серця розкривання,
Як бандуру, як кленову
Українського звучання.
П. Тичина

Як мистецтво взагалі, так музика й музичні інструменти зокрема, беруть свій початок у трудовій діяльності народу. Колись вони мали більш прикладне, ніж естетичне значення. Різні колотушки, дуплисте дерево чи інші подібні предмети, що з них можна було видобувати звук ударом палиці, люди спочатку використовували для організації трудового процесу групи, об’єднаної одночасною роботою. Пізніше ці пристосування перетворилися в ударні інструменти, які справедливо вважаються найдавнішими.

Ударні інструменти

Найстаріші писемні пам’ятки та предмети матеріальної культури народу свідчать, що ударні інструменти за часом виникнення є найдавнішими. Основою їх стали різноманітні пристосування, за допомогою яких наші далекі предки координували гуртову роботу. В первісному суспільстві праця, як правило, була колективною. Такі трудові процеси, як веслування, переміщення вантажів тощо, завжди виконувала група людей. Як показує багатовікова практика, трудові процеси, що їх люди виконували колективно, не обходились без відповідної координації. Такий організуючий прийом спостерігається в усіх народів світу до останнього часу. К. Бюхер писав: «...Вигуки: хоп, хопла у вантажників, хопо — у моряків, при піднятті якора лічба: раз, два, три... нагадують команду, необхідну там, де потрібно одночасно спрямувати зусилля багатьох людей».
Рухи групи людей координувалися не лише за допомогою вигуків чи коротких речень, але й ударом палиці чи колотушки по предмету, що звучить. Пізніше люди почали для цього застосовувати різноманітні інструменти. Так, «малайці веслують під звуки тамтама; в Судані і в Китаї працюють під звуки барабана; стародавні греки любили працювати під ритмічні наспіви флейти» 1. В багатьох випадках координацію рухів групи робітників здійснювала людина, що не брала безпосередньо участі в роботі, вже нагадувала музиканта, який грає на ударному інструменті.
Серед цих ударних інструментів тепер в музичному побуті українського народу широко використовуються в основному бубон, барабан, литаври і тарілки. 

·         Тарілки
·         Бубон
·         Барабан
·         Бугай
·         Деркач
·         Брязкальця

·         Підкова

Комментариев нет:

Отправить комментарий